راهنمای جامع خرید تابلوفرش

هر آنچه باید در خصوص تابلوفرش بدانید

۱تابلوفرش بافی!

تابلوفرش بافی هنر پیچیده و عجیبی است. گره زدن رشته‌های ظریف نخ‌های الوان در پودهای فرش به گونه‌ای که پس از پایان کار نتوانی تشخیص دهی منظره روبه‌رویت پوستر است یا قالی، کاری شبیه به افسون و معجزه . مهارت و دقت فوق العاده‌ای می‌طلبد و صبوری یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که هنرمند تابلوفرش‌باف به آن مجهز است.

۲تابلوفرش چیست؟

اسم تابلوفرش گویای ماهیتش است؛ تابلویی که از فرش ساخته شده.به عبارت دیگر به فرش‌هایی که در ابعاد کوچک‌تر بافته می‌شوند، جنبه هنری و زیبایی شناسانه‌شان برجسته‌تر از دیگر ابعادشان است و به عنوان یک کالای زینتی از دیوار آویخته می‌شوند، تابلوفرش می‌گویند.. تابلوفرش‌های اصیل، دستباف هستند. تابلوفرش‌های دستباف نمونه‌ای از هنر فاخر ایرانی هستند و از دیرباز تاکنون جزو اشیای لوکس و تجملی بوده‌اند. زیرا مانند فرش ارزش افزوده پیدا می‌کنند و به راحتی به پول نقد تبدیل می‌شوند. میانگین قیمت آن‌ها از قالی پایین‌تر است. از این رو می‌توانند گزینه مناسبی برای هدیه دادن به شمار آیند. پس اگر در فکر تهیه هدیه‌ای منحصر به فرد، ارزشمند و ماندگار برای عزیزانتان هستید درنگ نکنید؛ طرح‌های مختلف تابلوفرش چشم انتظار شما هستند!

۳همه رقم همه مدل!

گرچه نمی‌توان هیچ قاعده و چارچوب خاصی برای رشته‌های هنری قایل شد، اما طرح‌های مینیاتور، مذهبی، میوه، طبیعت، آثار باستانی و حیوانات حیات وحش از مهم‌ترین قالب‌های تابلوفرش‌ بافی هستند و بیشتر تابلوفرش‌های بافته شده در این چارچوب‌ها قرار می‌گیرند. تابلوفرش‌ها همچنین اندازه مشخصی ندارند و می‌توانند مطابق با میل شخصی بافنده بافته شوند. اما اندازه‌های 60×40 سانتی‌متر، 50×70 سانتی‌متر، 60×90 سانتی‌متر، 70×100 سانتی‌متر و 80×100 سانتی‌متر از معمول‌ترین ابعاد بافت این هنر ارزشمند به شمار می‌روند.

۴برجسته بودن فرش

سوالی که  برای اکثر خریداران پیش می آید این است که چطور وقتی تایلو رو می بافتند اینطور  برجسته شده؟! باید گفت که این اتفاق در هنگام بافت نمی افتد این مسئله بعد از بافت توسط پرداختچی اتفاق می افتد و  پرداخت یک هنر محسوب میشود. چه بسا فرشهای زیبایی بافته شده که در اختیار پرداختچی بدون مهارت قرار گرفته و کل زحمت بافنده را از بین می برد و چه بسیار پرداختچی های ماهری هستند که عیوب فرش رو از طریق پرداخت می گیرند.

۵قیمت تابلوفرش ها در چه حدی است؟

قیمت تمام شده هر تابلوفرش، متناسب با جنس نخ به کار رفته، نوع نقشه، ابعاد، تعداد رنگ و تراکم آن متفاوت است. همچنین هر چه بر تعداد واسطه‌هایی که تابلوفرش را از بافنده به دست متقاضیان می‌رسانند افزوده شود، قیمت نهایی آن بالاتر می‌رود. اسم بافنده هم در تعیین قیمت نقش مهمی بازی می‌کند.

ما در دلوکسی، تابلوفرش‌ها را به صورت مستقیم از تولید کننده ها گرفته و با ارائه تصاویر و اطلاعات هر تابلو به کاربران، آن ها را در معرض نمایش و فروش قرار می دهیم. به همین دلیل اصالت این اثرهای هنری و قیمت مناسب آن ها تضمین شده بوده و فعالیت ما نیز گام بلندی در جهت سهولت خرید تابلوفرش های اصیل توسط مردم اقصی نقاط کشورمان می باشد.

۶چگونه از تابلوفرشمان مراقبت کنیم؟
تابلوفرش‌ها مانند نوزادان نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارند. آنها را نباید به صورت مستقیم روی دیوارهای گچی یا آهکی آویخت. همچنین نباید میخ را روی آنها کوبید. زیرا بافت فرش سوراخ می‌شود و در صورت زنگ زدن میخ، لکه بد رنگی برای همیشه روی آن باقی می‌ماند. تابلوفرش‌ها بافته شده‌اند تا زیبایی‌شان را در حالی که روی دیوار قرار دارند به رخ بکشند. پس آنها را لوله و تا نکنید. اگر نگران بیدزدگی تابلوفرشتان هستید، می‌توانید از پودر یا قرص نفتالین استفاده کنید. همچنین آنها را در معرض رطوبت شدید- مانند مسیر مستقیم کولرهای آبی- قرار ندهید. با این کار شرایط پوسیدگی آن را زودتر فراهم می‌آورید.

۷با قاب یا بی قاب؟

تابلوفرش‌ها را نباید بدون قاب از دیوار آویخت. قاب مناسب جلوه بهتری از تابلوفرش به نمایش می‌گذارد و نوعی تشخص و اعتبار برایش به ارمغان می‌آورد. انواع قاب ساده، مدرن و تک‌رنگ گزینه‌های مناسبی برای این کار هستند. قاب تابلوفرش هر چه پهن‌تر، پر نقش و نگارتر و پر پیچ و خم‌تر باشد، شکوه تابلوفرش بیشتر نمایان می‌شود. قاب‌هایی که در اصطلاح عامیانه به «سلطنتی» مشهور هستند برای این کار بسیار مناسب به نظر می‌رسند. توجه داشته باشید هرگز نباید قاب را شیشه بیاندازید.

تمامی تابلوفرش های عرضه شده در دلوکسی، همراه با قاب به مشتری تحویل داده می شوند و تنها در صورت خواست سفارش دهنده، امکان ارائه تابلوفرش بدون قاب وجود دارد. تمام قیمت های قرار گرفته در سایت، قیمت فرش + قاب می باشد و در صورت عدم خواست قاب، قیمت آن از سفارس کسر می شود. اما تمام ابعاد نوشته شده برای تابلوفرش های سایت، ابعاد تابلو بدون قاب می باشد.

۸شست و شوی تابلوفرش چگونه است؟
به صورت کلی می‌توان گفت تابلوفرش‌ها نیاز به شست و شو ندارند. اگر به هر دلیلی احساس کردید تابلوفرشتان کثیف شده، پیشنهاد ما کمک گرفتن از مراکز قالی‌شویی‌ است که در زمینه شستن تابلوفرش نیز تخصص دارند. اما اگر چنین مراکزی را سراغ ندارید و مایلید خودتان این کار را انجام دهید باید اول از همه تابلو را از قابش جدا کنید. سپس روی تابلوفرش را با جاروبرقی که دهانه‌اش تمیز است جارو بزنید تا ذرات گرد و غبار از بین برود. سپس مقداری شامپو فرش را در آب سرد حل کنید و با یک تکه اسفنج بزرگ که در این محلول غلتانده‌اید، سطح آن را بسایید. برای خشک شدن، باید تابلو فرش را روی زمین، در محیط نسبتا گرم بگسترانید تا رطوبتش تبخیر شود. این کار اجازه نمی‌دهد رنگ‌های آن در همدیگر بلغزند و ادغام شوند. هرگز تابلوفرش را روی طناب پهن نکنید. چون ممکن است کش بیاید و از ریخت بیافتد. پهن کردن تابلوفرش زیر آفتاب هم پسندیده نیست. اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید، آن را پشت و رو زیر آفتاب قرار دهید. برای گردگیری روزانه تابلوفرش، بهترین روش، استفاده از برس گردگیری جاروبرقی است.

سوال دیگری دارید؟ از صفحه ارتباط با ما استفاده کنید!